Jak si správně čistit zuby?

Doporučuje se čistit zuby alespoň dvakrát denně, ideálně před snídaní a před spaním. Čištění zubů bezprostředně po jídle může narušovat povrch zubu a dlouhodobě vést ke ztrátě zubních tkání a obnažování vnitřních struktur. Obvyklý případ, k snídani si člověk dá skleničku džusu, aby měl vitamíny, poté si jde vyčistit zuby. Stará se o své zdraví, všechny tyto činnosti jsou přece pozitivní. Co je špatné je pořadí těchto činností. Džus má nízké pH, které rozpouští zubní sklovinu, s tím si organismus dokáže poradit tím, že slina pH vyrovná a zacelí narušenou sklovinu. Tento proces ale zabere až dvě hodiny, když v mezidobí přijdeme do prostředí se zubním kartáčkem, zničíme oslabenou povrchovou strukturu, jako když truhlář brousí hrubé prkno smirkovým papírem. Stejný případ večer, člověk si dá dvě skleničky vína pro hezký večer a v lepším případě ho napadne si před spaním vyčistit zuby. Opět jako u džusu, víno má nízké pH a bezprostředné čištění po konzumaci vede k narušení struktury zubu. Jak se s tímto vypořádat? Ráno čistit zuby před snídaní a večer v časovém odstupu od jídla a kyselých nápojů. V případě časové tísně lze ústa vypláchnout alespoň vodou a pomoci k neutralizaci pH v ústech.

Pacienti mají často otázku, jak dlouho si zuby musí čistit. Odpověď není 2 minuty, nebo 5 minut. Zuby přestaneme čistit ve chvíli, kdy jsou čisté. Jak to poznám? Zkuste si olíznout povrch zubů bezprostředně po dentální hygieně. Ucítíte hladké zuby. Tento pocit by měl nastat po každém čistění v domácích podmínkách. Pokud si nejste jisti, existují tabletky, které dokáží obarvit zubní plak. Můžete po čištění použít tuto tabletku, ta Vám zobrazí místa, kde jste se nedobrali dokonalému výsledku a tato místa poté dočistit.

Dalším tématem v této problematice jsou pomůcky a techniky k jejich používání. Naprostým základem je klasický kartáček a mezizubní kartáček. Různé druhy past, zubních výplachů, zubních nití, zubních sprch a dalších se už vybírají dle individuálních potřeb pacienta na základě jeho stavu v ústech. Podstatou čištění je narušení struktury bakteriálního biofilmu, který známe pod pojmem zubní plak. Lze si ho představit jako když člověk vytáhne oblázek z rybníka, který je pokryt zeleným kluzkým slizem.

Správná univerzální technika použití kartáčku vypadá následovně: kartáček přiložíme pod úhlem 45 stupňů napůl na zub a napůl na dáseň. Poté provádíme malé krouživé vibrační pohyby, když jsme oblast vyčistili, postupně se přesouváme k dalším zubům. Tento proces provádíme jak z vnější, tak z vnitřní části (to znamená směrem k tvářím a směrem k jazyku). Tématem je také tvrdost zubního kartáčku, obecný trend je používat co nejměkčí kartáčky, musíme mít ale na paměti, že čím je kartáček měkčí, tím delší dobu s ním musíme trávit v koupelně, protože mu trvá delší dobu narušit biofilm. Hodně tvrdý kartáček zase může poškozovat dásně tím, že vzniknou odřeniny.

Další na řadu přichází mezizubní kartáček, jeho smyslem je vyčištění mezizubních prostor, kam normální kartáček nedosáhne. Správná velikost mezizubního kartáčku se pozná podle síly potřebné k jeho zavedení. Kartáček by neměl jít vložit mezi zuby zcela volně, musí mít lehký odpor, ale zase neměl by se zavádět přes velkou sílu a bolest. Pokud jste začátečníkem v používání mezizubních kartáčků, budou pro Vás první dva týdny náročnější, dáseň bude bolet a krvácet. Po dvou týdnech se dáseň stáhne a vyléčí ze zánětu, přestane krvácet, změní barvu, už nebude mít sytě červenou barvu, ale vybledne do růžového odstínu. Důležité je vydržet a nevzdávat se mezizubních kartáčku po dvou dnech používání.

Toto je základní souhrn potřebný k dobré domácí péči o dutinu ústní. Čím lépe se doma člověk stará o zuby, tím menší budou třeba zásahy ze strany lékaře a potencionální návštěvy zubních pohotovostí. Důležité je projet si veškeré pomůcky a techniky s dentální hygienistkou nebo s lékařem. Drobnější investice do zdraví se Vám z dlouhodobého horizontu vrátí. Jít dvakrát ročně na hygienu a kupovat si lepší dentální pomůcky je mnohonásobně levnější, než si nechat opravovat celou pusu. A to nejdůležitější, budete mít krásný zdravý funkční chrup.

Publikováno: 10. 8. 2024
Publikoval: